بجُنورد مرکز استان خراسان شمالی

بجُنورد مرکز استان خراسان شمالی

شهر بجُنورد مرکز استان خراسان شمالی در ایران است. این شهر مرکز شهرستان بجنورد نیز می باشد.


نامگذاری

در فرهنگ معین نام این شهر معادل "بیژن‌گرد"="بوزنجرد آورده شده‌است. (جلد ششم صفحه ۲۴۳) گِرد از ریشه کردن و به معنی ساختن است. بیژن‌گرد به معنی «ساخته بیژ»» و «آبادشده به دست بیژن» است.


تاریخچه

نتایج بررسی و پهنه بندی محوطه‌های با ستانی نشان داده‌است نقاط باستانی شناسایی شده متعلق به دوران میان سنگی هزاره چهارم تا هزاره اول پیش میلاد نقش مهمی را در شکل گیری زیست گاههای اولیه در حاشیه رودخانه اترک ایفا نموده‌اند. [نیاز به ذکر منبع] بجنورد در دوران ماد و هخامنشی بخشی از ساتراپی پارت قلمداد شده واز دوره اشکانی در این ناحیه ۸ زیستگاه در بخش راز و جرگلان ۳ مورد در بخش مرکزی و نیز ۵ زیستگاه در مانه و سملقان شناسائی شده‌اند. وجود بنای سنگی موسوم به اسپاخو از آثار دوره ساسانی، نیز نقش و اهمیت شمال خراسان را در این دوران روشن می‌نماید. علاوه برآن منطقه بجنورد در صدر اسلام در ارتباط فرهنگی ـ اجتماعی جدی با دیگر نقاط ایران قرار داشته و از آن نواحی تأثیر گرفته‌است. در آن دوران قسمت‌های عمده‌ای از منطقه آباد و مسکونی بوده‌است. مؤلف تاریخ سیستان ناحیه بجنورد را به عنوان بخشی از سرزمین نساء معرفی نموده‌است و در سالهای آغازین قرن دوم هجری این منطقه جزئی از قلمرو بزرگ حکومت طاهریان به شمار می‌آمد.

ابن ابی اصیبه نیز در ذکر مناطق بجنورد آورده‌است که ((ابن سینا دربار علی ابن مامون را در خوارزم ترک گفت و به طوس، شوقان و سملقان و جاجرم و بالاخره به جرجان رفت)). مولف نامعلوم حدود العالم از نخستین کسانی است که از چرمغان نام می‌برد و مقدس نیز آن را جزئی از ناحیه نساء بر شمرده‌است.

ظاهراً چرمغان شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده و بجنورد کنونی در جوار آن بوجود آمده‌است. امروزه حدود و گستره این شهرک در حاشیه شهر بجنورد مبین پیشینه کهن و رونق آن در قرون اولیه اسلامی است.

به استناد متون تاریخی در سده‌های پنجم تا هشتم هجری بخش وسیعی از ناحیه بجنورد مسکونی و آباد بوده‌است. در آغاز دوران مغول و تیموری منطقه بجنورد نیز مورد مورد آسیبها و خسارات فراوانی واقع شد.

/ 4 نظر / 125 بازدید
محسن

سلام وبلاگ خوبي داريد. لطفا شهرستان گرمه رو نيز اضافه كنيد. . با تشكر

محسن

سلام وبلاگ خوبي داريد. لطفا شهرستان گرمه رو نيز اضافه كنيد. . با تشكر

shahryar

بنام خدا ویژه نامه سوم شعبان میلاد آقا امام حسین علیه السلام در وبلاگ فدویان امام حسین علیه السلام بجنورد www.masume5.blogfa.com ویژه نامه چهارم شعبان میلاد آقا ابوالفضل العباس علیه السلام در وبلاگ فدویان آقا ابوالفضل العباس(ع) بجنورد www.yaabofazl.blogfa.com ویژه نامه پنجم شعبان ولادت آقا زین العابدین(ع) در وبلاگ فدویان امام سجاد(ع) بجنورد www.masume6.blogfa.com ویژه نامه 11شعبان ولادت حضرت علی اکبر(ع) در وبلاگ فدویان حضرت علی اکبر(ع) بجنورد www.shahzadealiakbar.blogfa.com ویژه نامه نیمه شعبان میلاد امام زمان(عج) دروبلاگ فدویان آقا صاحب الزمان(عج) بجنورد www.masume14.blogfa.com منتظر حضور گرمتان هستیم

توبنويس

سلام از شما دعوت بعمل مي آيد تا در سايت tobenvis.com كه با هدف انتشار مطالب وبلاگ نويسان خراسان شمالي راه اندازي شده ثبت نام و مطالب خود را جهت انتشار ارسال نماييد با تشكر فراوان ... منتظر حضور گرمتان و ارسال مطالب زيبايتان خواهيم بود ضمنا توبنويس پذيراي هرگونه انتقاد و پيشنهاد سازنده از سوي كابران گرامي خواهد بود ... توبنويس جايي براي نخبگان ...[گل]